fbpx

O wełnie

JAK CZYTAĆ SYMBOLE NA METKACH?

Symbole

WEŁNY, KTÓRE MOŻESZ SPOTKAĆ W UBRANKACH NIEMOWLĘCYCH „BABCI OWCY”:

MERINO – cienka, szlachetna, puszysta i mięciutka wełna z owiec merynosów. Główne jej zalety to niewielka waga, bardzo dobre parametry oddychalności i znakomita termika. Włókna merino mają wyjątkowo dużą zdolność absorpcji wilgoci, świetnie reguluje temperaturę, co oznacza komfort cieplny podczas chłodu czy mrozu i jednocześnie przyjemną „wentylację” w gorące dni. Najczęściej używana do tworzenia dziecięcych ubranek.

Włóczka ze 100% wełny merynosa, jest pozyskiwana ze zwierząt hodowanych na wolności na południu Afryki i w Ameryce Południowej. Bardzo miękka, nie drapie, jest idealna dla delikatnej skóry dziecka. Technologia superwash sprawia, że włóczka może być prana w pralce, więc wyroby z niej mogą być często noszone.

Włóczka posiada certyfikat Oeko-Tex® certificate 25.3.0110

SZETLAND – wełna owiec z Wysp Szetlandzkich – niewiele się o tym słyszy, ale jest to bardzo dobra alternatywa dla merino

ALPAKA – wełna z lamy. Piękna, ciepła, z lekkim połyskiem,  lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Nie zawiera substancji, będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia chemikaliów do obróbki – dzięki temu jest hipoalergiczna. Niska zawartość lanoliny sprawia, iż nie zatrzymuje obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, a to uodparnia ją na zabrudzenia i czyni łatwiejszą w czyszczeniu niż np. wełna owcza. Wełna alpaka jest towarem luksusowym – produkuje się niej 400 razy mniej niż wełny owczej!Często mieszana z jedwabiem.

WIELBŁĄDZIA – piękna wełna, o dużych właściwościach termoizolacyjnych.

WEŁNA SUPERFINE – to najwyższej jakości wełna, która zalicza się do najdroższych z tego gatunku. Jakość ta charakteryzuje się niezwykłą szlachetnością. Wykonana przy użyciu najnowocześniejszych maszyn powoduje że jest lżejsza i delikatniejsza.  Nowa technologia sprawiła że mikronaż wełny jest cieńszy. Przez wzgląd na  swoją delikatność wymaga odpowiedniego traktowania i należy uważnie czytać przepis prania, gdyż niedostosowanie się do niego może trwale uszkodzić włókna i spowodować zniekształcenie produktu.

WEŁNA DZIEWICZA– (virgin wool) to wełna z pierwszej strzyży. Oznacza to wełnę pierwotną, zawierającą co najmniej 1/3 wełny jagniąt.  Dzięki temu włókno to zachowuje niezwykłą delikatność.

AKRYL („baby”)- włóczka syntetyczna, mięciutka, delikatna, nie uczula, nie gniecie się, odporna na działanie promieni słonecznych.

JAK DBAĆ O WEŁNĘ?

  1. Odzieży wełnianej nie należy prać zbyt często. Dobrze jest ją wietrzyć. Drobne zabrudzenia, przed wietrzeniem, zetrzyj wilgotną gąbką.
  2. Prać można wyłącznie w zimnej wodzie ( do 30 stopni Celsjusza) w środkach przeznaczonych specjalnie do prania wełny lub płatkach mydlanych. Należy się stosować do oznaczeń z metki!
  3. Nie wykręcać, a ostrożnie wygniatać. Od razu po wypraniu wykręć zgromadzoną wodę i rozłóż na suchym ręczniku. Resztki wody wsiąkną w ręcznik jeśli zrolujesz wszystko razem, jak makowiec
  4. Do suszenia trzeba odzież położyć rozprostowaną na płaskiej powierzchni. Nie wolno wieszać, ani suszyć na słońcu lub w wysokiej temperaturze. Nigdy nie susz wełny w suszarce bębnowej!
  5. Nie polecamy prasowania wełny, gdyż może stracić swoją elastyczność. Jeśli zależy Ci na przeprasowaniu rzeczy, zrób to ciepłym żelazkiem przez wilgotną szmatkę albo samą parą z żelazka.
  6. Zmechacenia i kłaczki trzeba co jakiś czas ogolić.
  7. Jeśli chcesz przedłużyć piękny wygląd i żywotność ubrań wełnianych, warto raz na 2–3 miesiące wypłukać je w lanolinie naturalnej, która przywraca włóknom pierwotny wygląd, impregnuje i wzmacnia.