fbpx

CZY WIESZ, ŻE…? CZYLI SŁÓW KILKA NA TEMAT WEŁNY MERYNOSA

CZY WIESZ, ŻE…? CZYLI SŁÓW KILKA O TYM, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEMAT WEŁNY MERYNOSA.

Każdą wełnę daje nam sama matka natura. Ale dlaczego to właśnie ta pochodząca od owiec wypasanych w Australii, Afryce i Południowej Ameryce jest tak wyjątkowa? Czym się wyróżnia na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży?

1. Elastyczność, siła i sprężystość

Produkty z wełny merynosa są bardziej elastyczne w porównaniu do innych materiałów, zachowują swój kształt na długi czas. Wynika to z właściwości włókien wełnianych, które są niezwykle plastyczne. Poszczególne włókna wełniane mają zdolność do gięcia i rozciągania się w dowolnym kierunku, 30 000 więcej razy niż zwykłe włókna, bez żadnych uszkodzeń w strukturze. Rozciągnięte wracają do swojej pierwotnej długości. Cechuje je wysoka odporność na czynniki fizyczne i chemiczne. A co najważniejsze, wełna jest odporna na degradację przez lata używania i nadużywania.

2. Nie drapie, nie gryzie, nie swędzi

Myśląc o wełnie, skupiamy się na aspekcie „gryzienia”. W przypadku wełny merino jest inaczej, niż mogłoby się nam wydawać. Dlaczego? Swędzenie tkaniny zależy od średnicy użytych włókien. Większe i szersze włókna są mniej elastyczne i mają mniejszą zdolność do zginania się, co skutkuje nakłuwaniem skóry przy kontakcie z tkaniną i uczuciem swędzenia. Włókna wełny z merynosa posiadają mniejszą średnicę, a co za tym idzie – są bardziej elastyczne i łagodnie wyginają się przy kontakcie ze skórą, nie powodując tym samym uczucia swędzenia. Większa elastyczność włókien sprawia, że ubrania z wełny merino są w stanie dopasować się do kształtu ciała, zwiększając tym samym wydajność odzieży i komfort użytkowania. Włókno wełny posiada bardzo złożoną strukturę, która zachowuje się podobnie do naszej skóry: naturalnie chłodzi i ogrzewa organizm w zależności od potrzeby. Składa się ono z keratyny, czyli białka, które znajduje się również w naszej skórze i we włosach. Dzięki tym wszyskim aspektom, wełna merynosów jest bardzo lubiana przez dzieci oraz osoby, które do tej pory wystrzegały się ubrań wełnianych, ponieważ nie „gryzie”.

3. Oddycha, przepuszcza powietrze

Produkty wytworzone z użyciem wełny merino cechuje niezwykła termika i oddychalność. Wełna merino ma właściwości higroskopijne, które pozwalają jej wchłonąć i uwolnić wilgoć z powietrza. Przepływ wilgoci przez tkaniny wełniane jest sterowany przez różnicę w zawartości wilgoci w powietrzu pomiędzy skórą a tkaniną oraz zawartością wilgoci w samym materiale. Wełna „oddycha”, utrzymując równowagę termiczną pomiędzy nią a otaczającym środowiskiem. Odzież z wełny merynosa jest przewiewna i to bez względu na grubość materiału, a to wszystko dzięki łuskom, które pokrywają włókna merynosowe i tworzą pory umożliwiające optymalną wymianę powietrza.

4. Odprowadza wilgoć

Merino stale pochłania lub wydziela wilgoć z jednego środowiska do drugiego. Włókna wełny transportują wilgoć jeszcze w formie gazowej. W momencie gdy ciało nagrzewa się, opary wilgoci są absorbowane wewnątrz merynosowego włókna, pomiędzy łuskami i uwalniane na zewnątrz, uwalniając ciepło i utrzymując tkaninę suchą. Włókna merino mogą wchłonąć i zatrzymać do 35 % swojej własnej masy wilgoci i nadal pozostają suche w dotyku.
Włókna merynosowe tworzą pory, przez które przenika wilgoć. W przeciwieństwie do włókien sztucznych, na powierzchni włókien wełnianych woda nie ulega kondensacji, lecz odparowuje. Odciąganie wilgoci sprawia, że skóra ma uczucie suchości pomimo tego, że odzież jest wilgotna. Jest to cecha bardzo pożądana w przypadku odzieży dla sportowców oraz dzieci, które stale pozostają w ruchu, pocą się i… biegną dalej:)
Wiadomo już w jaki sposób wełna przenosi parę wodną. Co jednak dzieje się, gdy ciało wytwarza więcej wilgoci niż może być przetransportowane i zaczyna się pocić? W tym momencie wełna porusza mechanicznie ciecz, zupełnie tak jak tkaniny syntetyczne.

5. Odporna na brud

Specjalna struktura włókna wełny zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na jego powierzchnię. Z tego względu trudniej się brudzi, a zabrudzenia łatwiej z niej schodzą. Ubranka z merynosów są naturalnie odporne na elektryzowanie się, nie gromadzą ładunków elektrostatycznych, co powoduje, że nie przyciągają kurzu. Poza tym wełna ma dużą zawartość naturalnych tłuszczów, działających niczym środek do impregnacji odzieży.
Ubrania z wełny merynosów nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem. Jeśli na odzieży nie ma ewidentnych zabrudzeń, do których usunięcia potrzeba prania, wystarczy ją jedynie wietrzyć. Odzież wełnianą pierze się rzadko.

6. Właściwości bakteriostatyczne, przyjemny zapach

Włókna wełniane tworzą środowisko wrogie bakteriom, dzięki czemu nie mają możliwości namnażania się. Jest to ważna właściwość wełny merynosa, która sprawia, że nie przyjmuje ona brzydkich zapachów. Dzięki tej cesze wełnę można wykorzystywać np. do produkcji otulaczy, wykorzystywanych w pieluchowaniu wielorazowym dzieci, szpitalnych prześcieradeł itp.
Dodatkowo, ze względu na zdolność wełny merynosa do skutecznego zarządzania wilgocią, bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach nie mają środowiska sprzyjającego ich namnażaniu. Dlatego wełnę można nosić podczas intensywnej aktywności i przez dłuższy czas, nie martwiąc się o zapach.

7. Ognioodporna

Ta cecha wydaje się być nieistotna, jednak informacja o niej to ciekawostka, która może być przydatna w sytuacji, kiedy człowiek ma bezpośredni kontakt z ogniem . W przeciwieństwie do innych włókien, wełna jest materiałem trudnopalnym i nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Kiedy w przypadku bawełny wystarczy temperatura 255°C, aby ją podpalić, dla wełny potrzeba aż 570-600°C. Dla porównania, aby podpalić nylonowy materiał wystarczy jedynie 120°C.

8. Biodegradowalna

Trudno sobie wyobrazić bardziej ekologiczny materiał niż wełna. Organiczna wełna merynosów jest materiałem w 100% naturalnym i bez problemu ulega biodegradacji i odnowieniu.

9. Ochrona przed promieniowaniem UV

Wełna merynosowa, jako naturalne włókno, które ewoluowało tysiące lat absorbuje promieniowanie UV nie pozwalając dotrzeć mu do skóry. W artykule opublikowanym w BMC Dermatology (2001) konsultant – dermatolog dr Thilo Gambichler zbadał 236 tkanin odzieżowych. Tylko jedna tkanina zdała ten test i była to wełna merino. To sprawia, że produkty z niej wykonane są świetnym wyborem do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu.

10. Właściwości prozdrowotne

Wbrew powszechnemu przekonaniu o wełnie jako nieprzyjemnej dla skóry, najnowsze badania australijskich lekarzy dowodzą, że noszenie delikatnej wełny merynosowej przy ciele wręcz przyspiesza leczenie zapalenia skóry. Badania opublikowano w British Journal of Dermatology w czerwcu 2017.
* zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.archdaily.com/468967/b-house-ch-qs-arquitectos/52c83cf6e8e44eb4a3000044-b-house-ch-qs-arquitectos-photo